The individuals who were our submission judges and narrowed down the most creative and most innovative films for ÉCU 2015 include:

Yann-Yves O’Hayon-Crosby (USA) – Filmmaker

James McAleer (UK) – Director of INVERTEBRATE, winner of the Best Experimental award at ÉCU 2011

Paul Anderson (UK) – BBC Journalist

Socrates Alafouzos (Greece) – Director of LITTLE KING, Official Selection of ÉCU 2012

Stephen Brooks (USA) – Director of HEADS N TAILZ, Official Selection of ÉCU 2008

Markus Pajtler (Germany) – Director of A DAMN KILLER, winner of the Audience Award of ÉCU 2011

Susan Sainty (UK) – National Geographic Producer

José Miguel Moreira (Portugal) – Director of SYSTEM FAILED, Official Selection of ÉCU 2013

Sten Rosendahl (Sweden) – Director of THE LODGER, Official Selection of ÉCU 2009

Eduardo A. Garcia (USA) – Winner of Best Feature Script with A COWARD NEVER BLED at ÉCU 2011 and director of THE DALLIANCE, Official Selection of ÉCU 2013

Arturo Bandinelli (UK) – Co-Director of OTTO FLOSS: FREELAND WATCHER, Official Selection of ÉCU 2014

Gevi Dimitrakopoulou (UK) – Co-Director of OTTO FLOSS: FREELAND WATCHER, Official Selection of ÉCU 2014

Camiel Schouwenaar (Netherlands) – Director of SWEET RABBIT, Official Selection of ÉCU 2014

Jan-Gerrit Seyler (Germany) – Director of STILL GOT LIVES, Official Selection of ÉCU 2014

Farah Alhashim (Lebanon) – Director of 7 HOURS, Official Selection of ÉCU 2014

Bogdan Stamatin (Romania) – Director of PLURABELLE-LINDO, Official Selection of ÉCU 2014

Oliver Briginshaw (UK) – Director of PARALLEL, Official Selection of ÉCU 2014

Sergey Tsyss (Russia) – Director of SECOND WIND, winner of Best Independent Experimental Film at ÉCU 2014

Chris Tomkins (Australia) – Director of THERE’S NO PLACE, Official Selection of ÉCU 2014

Arthur Molard (France) – Director of JIMINY, winner of Best Director Award at ÉCU 2014

Bobby de Groot (Netherlands) – Director of CRUISE PATROL, Official Selection of ÉCU 2014

Xavi Rull (Spain) – Director of CRACK IN THE DARKNESS, Official Selection of ÉCU 2014

Yorgos Tsemberopoulos (Greece) – Director of THE ENEMY WITHIN, winner of Best European Independent Dramatic Feature at  ÉCU 2014

Riccardo Salvetti (Italy) – Co-Director of CLOSED BOX, Official Selection of ÉCU 2014

Gianfranco Boattini (Italy) – Co-Director of CLOSED BOX, Official Selection at ÉCU 2014

Rocco Labbé (France) – Director of BERLINOISES, winner of Best European Independent Film at ÉCU 2012. Director of PORTRAITS OF MISTRESSES, Official Selection of ÉCU 2014

Ben Mallaby (UK) – Director of ISLAND QUEEN, winner of Best European Independent Film at ÉCU 2013. Director of BATTLECOCK!, Official Selection of ÉCU 2014

Jeffrey Karoff (USA) – Director of CAVEDIGGER, winner of Best Non-European Independent Documentary at ÉCU 2013

Hussain Al-Riffaei (Bahrain) – Director of VOICES, winner of Best Editing at ÉCU 2013

Martin Guggisberg (Switzerland) – Director of BUUMES- THE BAUMANNS, Official Selection of ÉCU 2013

Simon Powell (UK) – Director of GIRL SHAPED LOVE DRUG, winner of Best European Independent Dramatic Feature at ÉCU 2012

Moritz Krämer (Germany) – Director of EAT, Special Jury Mention at ÉCU 2013

Eric Dinkian (France) – Director of KORE, winner of Best Independent Experimental Film at ÉCU 2013

Guy Paterson (UK) – Director of A PERFORMANCE, Official Selection of ÉCU 2013

Armen Grigoryan (Armenia) – Actor and Producer of THE HUNTER, Official Selection ÉCU 2014

Antoine Vareille (France) – Television and feature film editor

Chantale Crepéault (Canada) –  SPASM Film Festival

Gary Hoctor (Ireland) – OFFline Film Festival

Cateno Piazza (Italy) – Gold Elephant World Film Festival di Catania

Eddy Appels (Netherlands) – Beeld voor Beeld Festival

Alexander Makarov (Russia) – Independent Film Festival

Alexandra Revoin (Russia) – Russkoe Zarubezhe Film Festival

Sergey Shirinsk (Russia) – VGIK Film Festival

Elzbieta Jasinska Brunnberg (Sweden) – Lund International Architecture Film Festival

Ahmed Kacem (Morocco) – Tanger International Film Festival

Christina Lanzl (USA) – Memphis International Film & Music Festival

Script Competition Submission Judges

Kerry McCabe. Giorgia Ori. Giedre Bumbulyte. Carolina Iorio. Matthew Reynolds. Luca Sponchia. Linda Pittofrati. Harriet Wagner. Jan Natividad. Nicolas P de Mones. Giuseppe Mineo. John Thornton. Abbie Spring. Matt Viney. Oliver Colley. James Murphy. James Cottle. Neevon Khayati-Daryan. Katie Dowling. Helen Lewandowski. Robert Woodhead. Jonny Holloway. Stefania Nardi. Becky Jay. Claudia Mattos

 With  the participation of our submission judges, ÉCU’s Official Selection showcases the very best indie cinema from around the world.

 

Close
Go top UA-100342494-1