SUNDAY, APRIL 12th – GRANDE SALLE

HOUR WORKSHOP BUY YOUR WORKSHOP PASS HERE 
10:30 Workshop with Yann Malcor starts
Editing
BUY YOUR SUNDAY PASS HERE
BUY YOUR WEEKEND PASS HERE
11:30 Workshop with Yann Malcor ends BUY YOUR VIP PASS HERE

SESSION 8

HOUR FILM DURATION CATEGORY COUNTRY
The Child 11:40 The Child 0:18:13 European Short Spain
Oh! My Princess 11:58 Oh! My Princess 0:16:23 Student Film Republic of Korea
Sovereign Paperwork 12:15 Sovereign Paperwork 0:02:52 Animated Film Uruguay
Pseudonym 12:18 Pseudonym 1:13:03 European Feature France
13:31  Directors Q&A
13:45 Screening Session 8 Ends BUY THE SESSION 8 TICKET HERE

SESSION 9

HOUR FILM DURATION CATEGORY COUNTRY
Blood Ties 13:55 Blood Ties 0:03:33 Animated Film France
A Passion of Gold and Fire 13:58 A Passion Of Gold and Fire 0:06:02 European Short Belgium
 Sophie At The Races 14:05 Sophie At The Races 0:17:03 European Short Ireland
The Shoot 14:22 The Shoot 1:18:00 Non-European Feature USA
15:40  Directors Q&A
15:50 Screening Session 9 Ends BUY THE SESSION 9 TICKET HERE

SESSION 10

HOUR FILM DURATION CATEGORY COUNTRY
8 Spiders 16:00 8 Spiders 0:12:18 Non-European Short Mexico
Aboveboard 16:05 Aboveboard 0:12:09 European Short UK
One-Eyed Girl 16:10 One Eyed Girl 1:42:45 Non-European Feature Australia
18:07  Directors Q&A
18:15 Screening Session 10 Ends BUY YOUR SESSION 10 TICKET HERE 

SESSION 11

HOUR FILM DURATION CATEGORY COUNTRY
Final Stroke 18:25 Final Stroke 0:12:05 Student Film Germany
Beneath Water 18:37 Beneath Water 0:15:00 Student Film UK
 Last Will: Idyll 18:52 Last Will: Idyll 0:12:43 European Short Germany
Exit Neverland 19:05 Exit Neverland 0:23:07 Student Film Denmark
Being An Angel 19:29 Being An Angel 0:08:01 Student Film Spain
Among The Discarded 19:37 Among The Discarded 0:47:40 Non-European Documentary USA
De Smet 20:25 De Smet 0:14:53 Comedy Film Belgium, Netherlands
20:40  Directors Q&A
20:50 Screening Session 11 Ends BUY YOUR SESSION 11 TICKET HERE

AWARDS CEREMONY

HOUR  
21:15 Award Ceremony starts
22:00 Award Ceremony ends
22:30 Award Ceremony after party on Rivers Kings
23:30 Boat departs for the cruise on River Seine

SUNDAY, APRIL 12TH – petite SALLE

HOUR WORKSHOP
10:30 Workshop with Philippe Duvivier & Juliette Valsamidis starts
Innovation and the Cinema in the 21st Century
11:30 Workshop with Philippe Duvivier & Juliette Valsamidis ends BUY YOUR WORKSHOP TICKET HERE 

SESSION 12

HOUR FILM DURATION CATEGORY COUNTRY
The Riddle 11:40 The Riddle 0:14:55 Arab Special Section Morocco
Dawit 11:55 Däwit 0:14:50 Animated Film Germany
One Turtle 12:10 One Turtle 0:05:01 Student Film Russia
The Barbiers Blade 12:15 The Barbiers Blade 0:07:20 European Short Germany
The Dark Side 12:23 The Dark Side 0:51:33 Non-European Documentary USA
13:14  Directors Q&A
13:30 Screening Session 12 Ends BUY YOUR SESSION 12 TICKET HERE

SESSION 13

HOUR FILM DURATION CATEGORY COUNTRY
The Year A Pig Hanged Itself 13:40 The Year A Pig Hanged Itself 0:13:54 Student Film China
Junk Girl 13:54 Junk Girl 0:15:21 Animated Film Iran
Gazi to Gezi - A Stone's Throw Away 14:09 Gazi to Gezi – A Stones Throw Away 0:19:28 European Documentary UK
Loop 14:29 Loop 0:05:27 Student Film France
Colorado Springs 14:35 Colorado Springs 0:09:06 European Music Video Spain
Coda 14:44 Coda 0:06:29 European Short UK
Invisible 14:51 Invisible 0:22:02 Student Film Poland
Fixed 15:14 Fixed 0:07:00 Comedy Film Australia
15:21  Directors Q&A
15:35 Screening Session 13 Ends BUY YOUR SESSION 13 TICKET HERE 

SESSION 14

HOUR FILM DURATION CATEGORY COUNTRY
Moving Yerevan 15:45 Moving Yerevan 0:07:34 European Experimental Film UK
When Girls Collide 15:52 When Girls Collide 0:04:23 European Music Video Spain
Mend and Make Do 15:57 Mend and Make Do 0:08:37 Animated Film UK
Kepler 16:06 Kepler 0:14:19 European Experimental Film Greece
The Last Impresario 16:21 The Last Impresario 1:26:42 Non-European Documentary Australia
17:47  Directors Q&A
18:00 Screening Session 14 Ends BUY YOUR SESSION 14 TICKET HERE  
Close
Go top UA-100342494-1