The people who are our submission judges and will narrow down the most creative and most innovative films for ÉCU 2013 include:

Socrates Alafouzos

ÉCU 2012 Official Selection “Little King

Paul Anderson

BBC Journalist

Jean-Yves Arnaud

ÉCU 2012 Official Selection “No Face”

Mathilde Arnaud

ÉCU 2012 Official Selection “No Face

Alan Arrivée

Winner of Best Foreign Film and Best Cinematography at ÉCU 2007 with “Silent Radio”

Ari Bafalouka

ÉCU 2011 Official Selection “Apnea”

Prano Bailey-Bond

ÉCU 2011 Official Selection “Poltergeist”

Faramarz Beheshti

ÉCU 2011 winner “Salam Rugby

Tom Bewilogua

ÉCU 2012 Official Selection “1000 Grams”

Jim Bittermann

CNN Journalist

Giovanni Bucci

ÉCU 2012 Official Selection “Addiction

Mauro John Capece

ÉCU 2012 winner “The Poet

Costas Chrysanthou

Filmmaker

Yann-Yves Crosby

Filmmaker

Chantal Denoux

Winner of Best Non-European Documentary at ÉCU 2008 with “My Home, Your War”

Sylvia de France

Director of the “Candy Darlings”, ÉCU 2009

Vesna di Vinca

Serbian celebrity, Film critic, and Filmmaker

Daniel Ellezam

BNF Representative

Wim Geudens

ÉCU 2012 Official Selection “Beats of Love

Phil Grabsky

ÉCU 2012 Official Selection “The Boy Mir- Ten Years in Afghanistan

Elin Gronblom

ÉCU 2012 Official Selection “Goldfish Love

Sonia Hadchity

Founder of Outbox International Short Film Festival

Mark Hendrikx

ÉCU 2012 Official Selection “Suspekt”

Totie Herman

Editor

Liran Hutmacher

ÉCU 2011 Official Selection “The Mechanism of Love

Hesham Issawi

ÉCU 2011 winner for “Cairo Exit

David Jakubovic

ÉCU 2012 winner “The Forest is Red

Miguel Angel Jimenez

ÉCU 2011 Official Selection “Khorosho

Claudio Jordao

ÉCU 2011 Official Selection “Conto do Vento

Sezen Kayhan

ÉCU 2012 winner “Time of the Plums

James Francis Khehtie

ÉCU 2012 Official Selection “The Telegram Man

Thomas Ladenburger

ÉCU 2012 Official Selection “Al-Haqa- In the Storyteller’s Cirlce

Rolf Lang

ÉCU 2012 winner “Wacked..!”

Philiph Lepherd

ÉCU 2007 winner “Give & Take”

Erick Love Lundqvist

ÉCU 2011 Official Selection “Stagata”

Nelson Martins

ÉCU 2011 Official Selection “Conto do Vento

Mariangela Matarozzo

Managing Director of MashRome Film Festival

Victoria Mather

ÉCU 2011 winner “Stanley Pickle

Amalia Macris

Project Coordinator International Children & Youth Film Festival of Cyprus

Louisa Mayman

Winner of Best Student film at ÉCU 2010 with “The Highest Low”

James McAleer

Winner of Best Experimental Film at ÉCU 2011 for “Invertebrate”

William McGregor

ÉCU 2011 Official Selection “Who is Afraid of the Water Sprite?

Terry McMahon

ÉCU 2011 Official Selection “Charlie Casanova”

Yossi Meiri

ÉCU 2012 Official Selection “A Wonderful Day”, winner of Best Cinematography at ÉCU 2011 for ‘Lavan’

Stephen Mills

Winner of Best Non-European Dramatic Short at ÉCU 2007 with “A Cigar at the Beach” and winner of Best Non-European Dramatic Short at ÉCU 2009 with “LIMINAL”

Fabian Montagner

ÉCU 2012 Official Selection “Le Passage

Trey Moya

ÉCU 2012 Official Selection “8 Second Dance

Lars Henrik Ostenfeld

ÉCU 2012 Official Selection “The Fir Tree

Markus Pajtler

ÉCU 2011 winner for “A Damn Killer”

Andrea Pallaoro

ÉCU 2011 winner for “Wunderkammer”

Alvaro Ramos

Actor, Independent Producer, ÉCU 2007 winner for “Anonymous”

Quinn Reimann

ÉCU 2012 winner “Wacked..!

Peter Roe

ÉCU 2012 Official Selection “Alone”

Sten Rosendahl

Director of the “Lodger”, ÉCU 2009

Alessandra Lo Russo

Managing Director of MashRome Film Festival

Susan Sainty

National Geographic Producer

Christian Scheck

Director of “Let There be Sound”, ÉCU 2010

Stefano Schirru

Artistic Director of Skepto Film Festival

Seth Swirsky

ÉCU 2011 Official Selection “Beatles Stories”

Bjarki Thomsen

Director of “En Dårlig Dag/A Bad Day”, ÉCU 2010

Mark Triller

Director of “Deadside”, ÉCU 2010

Roses Urquahart

ÉCU 2011 Official Selection “Circularity Thinking”

Carlo Varini

Director of Photography, Awarded two Caesar nominations for his Cinematography Achievements

Michael van der Put

ÉCU 2012 winner for “Callum”

Martin Wallner

ÉCU 2012 winner for “A Lost and Found Box of Human Sensation

Nour Wazzi

ÉCU 2011 Official Selection “Habibti”

Ariel Wesbrod

ÉCU 2011 Official Selection “A Wonderful Day”

Lucia Zoro

ÉCU 2011 Official Selection “Circularity Thinking

 

Script competition submission judges:

Catherine Chapman, Vibha Daryanani, Rikard Ingdal, Verena Jirgal,Edward Millar, Colleen Oberg, Dmitry Petrounin, Sam Reese, Marisol Reuter, Alicia Soomaroo & Margot Stumm

With the participation of our submission judges ÉCU’s Official Selection showcases the very best indie cinema from around the World.

Close
Go top